Waarom worden mensen verliefd op Israël? “Het is niet vanwege de politiek. Het is door de cultuur en dynamiek van onze samenleving”, zegt Edoe Cohen, artistiek ondernemer in Tel Aviv.
“Iedereen heeft gehoord over de Israëlische technologie en startende ondernemingen. Dezelfde creatieve energie treffen we aan in de kunstwereld. Wij willen die energie aan de rest van de wereld doorgeven.”
Drie jaar geleden kwam Cohen op het idee een website te maken waarmee de wereld makkelijk kennis kan maken met Israëlische kunst en cultuur. Het geld voor het ontwikkelen van deze site ontving hij van de De ROI (Return On Investment) Community of Young Jewish Innovation, een wereldwijd netwerk van studenten en beginnende ondernemers dat werd gecreëerd door de Amerikaans Joodse filantroop Lynn Schusterman.
Omanoot.com
Zijn website is nu realiteit. Op de website omanoot.com staan nu al speelfilms, documentaires en trailers (met Engelse ondertiteling) van studenten van bekende filmscholen. In de komende maanden zullen Cohen en vijftien vrijwilligers uit Noord-Amerika en Europa er informatie aan toevoegen over muziek, literatuur en beeldende kunst.
Bezoekers van de site kunnen films nu via een stream bekijken. Deze bevatten reclameflimpjes. Wie de films (en muziek) zonder reclames wil downloaden, zal dat tegen betaling kunnen doen. In de toekomst kunnen kunstliefhebbers ook beeldende kunst uit Israël online kopen via de site.
Diversiteit
“Israëls culturele diversiteit is opmerkelijk”, zegt Cohen. “We geven aandacht aan artiesten van elke etnische achtergrond en religie. We zullen kunst die kritisch op Israël is, niet uit de weg gaan. Deze is deel van onze bloeiende democratie.”
Israëlische kunstenaars reageren positief, want de binnenlandse markt is klein en velen willen graag contacten met het buitenland. Professionele filmmakers zijn echter nog wat aarzelend: ze wachten af of het model tot succes zal leiden.
De website heeft ook een afdeling voor lesplannen. Docenten kunnen met film en muziek studenten een introductie geven in de gecompliceerde problematiek die in het land speelt. Ze kunnen dat bijvoorbeeld doen als voorbereiding op een reis naar Israël.

