Klik voor ware grootteEen kijkje in de Hurva.
Klik voor ware grootteDe synagoge gezien vanaf de straat in de Joodse wijk.
Klik voor ware grootteDe Hurva (naast hijskraan) steekt boven andere gebouwen uit.
Klik voor ware grootteHet was maandagochtend wel dringen bij de ingang.
Klik voor ware grootteOp de steigers toen het gebouw nog in aanbouw was. Tientallen belangstellenden dringen bij de deur. Toeristen richten hun cameraatjes op de koepel met de muurschilderingen. Enkele religieuze Joden zitten in de banken achter het gebedenboek. Vandaag is de beroemde synagoge voor het eerst voor het publiek opengesteld.
Joden wijdden maandagavond de beroemde synagoge in. Honderden gasten woonden maandag de feestelijke plechtigheid binnen of buiten de synagoge bij. Vanaf nu zal het gebouw weer dienen als gebedshuis in de Oude Stad van Jeruzalem.
De Hurva bevindt zich in de Joodse wijk van de Oude Stad van Jeruzalem, op een afstand van ruim 300 meter van de Tempelberg. Het gebouw viel tijdens de Onafhankelijkheidsoorlog van 1948 in de handen van de Jordaniërs. Deze verwoestten de Hurva en tientallen andere synagoges in de Joodse wijk.
Kopie
De herbouwde Hurva is een exacte kopie van een vroegere synagoge. Architect Nahum Meltzer bestudeerde de overblijfselen van het opgeblazen gebouw, oude foto’s en verhalen van ooggetuigen die zich in het gebouw konden herinneren. In het midden was een podium en het licht viel naar binnen door twaalf ramen.
De Hurva maakt goede kans een grotere attractie te worden dan twee andere bekende synagogen in Jeruzalem, de Hechal Shlomo in de wijk Rehavia en de synagoge met de gebrandschilderde ramen van Marc Chagall bij het Ein Kerem Hadassa Ziekenhuis.
Monotheïstische godsdiensten
Met de herbouw hebben de drie monotheïstische godsdiensten weer een belangrijk gebouw in de Oude Stad van Jeruzalem. De christenen de Heilige Grafkerk, de moslims de Rotskoepel op de Tempelberg en de Joden de Hurva.
De geschiedenis van de synagoge Hurva begon in 1700, toen een groep Joden onder leiding van rabbijn Judah Samuel ha-Chasied uit Polen naar Jeruzalem trok. Ze vestigden zich op een stuk grond in Jeruzalem en bouwden een synagoge. Moslims verwoestten het gebouw. De mensen noemden de plek vervolgens ‘de Hurva (bouwval) van rabbijn Judah ha-Chasied’.
Een aantal aanhangers van de rabbijn Elijah ben Solomon, de Gaon (‘majesteit’) van Vilna, bouwden in de negentiende eeuw de Hurva weer op. In 1864 verscheen op de plek de prachtige Asjkenazische Beit Ya’akov synagoge. Joden beschouwden de Beit Ya’akov als de belangrijkste synagoge in het Land Israël. Deze diende tientallen jaren als het geestelijk en cultureel middelpunt.
De synagoge die Israël maandagavond opende is een precies zo als de Beit Ya’akov, maar de synagoge staat nog steeds bekend onder de naam ‘Hurva’.
