Vorige week is er ophef ontstaan over een voorgenomen werkbezoek door een delegatie Israëlische burgemeesters aan ons land. De VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) zou dit werkbezoek, dat o.m. over milieubeleid ging, mede organiseren.
Uit contacten met de Nederlandse Ambassade in Tel Aviv werd dit bezoek als “politiek gevoelig” gekenmerkt. Een aantal burgemeesters van deze delegatie is namelijk woonachtig in het gebied, waaruit Jordanië na de Zesdaagse oorlog is vertrokken. Het Bijbelse land Judea en Samaria.
Hoewel de betreffende burgemeesters via democratische verkiezingen op hun post zijn gekomen, zijn zij toch niet welkom bij de VNG. Reden: politiek gevoelig. Inmiddels hebben meerdere Kamerfracties hierover vragen gesteld.
Als dit een beleidslijn in ons land zou gaan worden, vraag ik mij af, of er dan nog wel (handels)delegaties welkom zijn vanuit landen en regio’s, waar de democratie op een laag pitje staat en waar het met de mensenrechten niet al te nauw wordt genomen.
Omgekeerd geldt dan wellicht hetzelfde wanneer politieke delegaties vanuit Nederland naar landen gaan, waar binnenlandse “ongeregeldheden” soms met harde hand/wapens worden neergeslagen.
Laatst geschetste voorbeelden, zijn mijns inziens zeker niet minder politiek gevoelig.
In dat licht gezien, is het toch bedenkelijk, dat om “politiek gevoelige” redenen voor de VNG enkele Joodse burgemeesters niet welkom zijn in Nederland.
Heel vreemd en stof tot nadenken!

4 Reactie(s) RSS
eenoordeel en vaak een veroordeling is vlug uitgesproken.
Ik lees o.a. het volgende in het ND:
"Maar als de VNG contact had opgenomen met haar Israelische collega-organisatie en medeorganisator , de Unie van Lokale Autoriteiten, dan had zij kunnen horen dat het om apolitieke reis ging van Joodse en Palestijnse burgemeesters. ...Het is dan ook begrijpelijk dat Hajuj Nuaf, de Arabische burgemeester van het plaatsje Kaukab abu al Hija, gelegen in Galilea, het beleid van Buitenlandse Zaken en VNG afkeurt. Nuaf, echt geen aanhanger van de Israelische nederzettingenp olitiek, verklaarde: “Ik begrijp niet wat voor een probleem de Nederlandse regering met deze delegatie kon hebben. Ze mengen apolitieke kwesties met politiek. Arabische burgemeesters werken dagelijks samen met burgemeesters uit de nederzettingen”
Vreemd dat Erik Tilanus de reactie van de VNG volkomen terecht vindt terwijl Arabische burgemeesters er geen begrip voor kunnen opbrengen. Inderdaad heel erg vreemd!
RSS lijst met reacties op dit artikel