De nieuwste aanwinst in het Palestijnse dorp El Khader bij Bethlehem in Israël is een autowasserij. Even voorbij de ingang naar het Joodse dorp Efrat is een terrein voorzien van een betonnen vloer en een oprit. Een splinternieuwe industriezuiger en een hogedrukspuit wachten op de klanten die voornamelijk uit Efrat zullen moeten komen.
De eigenaar van de autowasserij is een ondernemer uit Bethlehem die een neus heeft voor een goede investering. In Israël moet de wasstraat nog echt doorbreken de meeste autowasserijen opereren volgens het 'handwerkmodel'. Een ploeg werkers neemt de auto onder handen terwijl de eigenaar op een bank wacht op de metamorfose van zijn vehikel.
De Palestijnen hebben de relatieve rust van de laatste twee jaar gebruikt om economisch uit het dal te kruipen. De carwash in El Khader is maar een van de vele voorbeelden van de ondernemingsgeest op de Westelijke Jordaanoever.
Een oudere Joodse taxichauffeur uit Efrat die zijn vrijwel nieuwe Skoda laat wassen, wil wel het een en ander kwijt over de toestand in Israël. Hij begint direct over de corruptie van de ex-burgemeesters van Jeruzalem. Hij zegt naast de ex-burgemeester te hebben gewoond en al vijf jaar van de corruptie te weten.
Zelf had hij een pand op een stuk grond van 300 vierkante meter dat hij wilde verbouwen. Zijn plannen kwamen echter nooit door de bouw- en planningcommissie van de gemeente Jeruzalem. Tegelijkertijd werd de ene verbouwing na de andere aan het optrekje van de burgemeester uitgevoerd. Het was een van de redenen dat hij besloot te verhuizen naar Efrat.
Met een grijns voegt hij er aan toe dat in Efrat door de bouwstop in elk geval geen problemen zullen bestaan met corruptie in de bouw.
De Skoda is nog nauwelijks vertrokken of een oudere Palestijnse man zet zich naast mij neer op het afgedankte bankstel dat als wachtplaats dienst doet. Na de gebruikelijke beleefdheden vertelt hij dat hij uit de moskee in El Khader komt waar zojuist het vrijdaggebed is afgesloten. Moslims houden geen absolute rustdag dus komt hij even kijken hoe het met de onderneming van zijn zoon gaat.
Op de vraag hoe de situatie nu is in Bethlehem antwoordt hij dat het beter kan. Er is wel meer werk maar nog altijd te weinig voor iedereen. Iedere economische vooruitgang betekent niet dat de gewone man ervan profiteert, zegt hij. Op de vraag wie er dan wel profiteert volgt een lange monoloog over de corruptie in de Palestijnse Autoriteit.
Salam Fayad vindt ook geen genade in zijn ogen. In Bethlehem doet het verhaal de ronde dat Fayad onlangs een groot complex kocht met voorkennis. Het complex was in handen van een Palestijnse christen die door de Hamasterreur tegen christenen naar het buitenland is verhuisd tijdens de tweede intifada.
Het Israëlische leger nam vervolgens het complex in bezit maar zal binnenkort vertrekken naar een andere locatie. Dit werd gecoördineerd met Fayad die een buitenkansje rook en het complex opkocht voor iemand wist van het vertrek van de IDF.
De Arabische staten zijn allemaal gebouwd op corruptie, ook in hun houding tegen over de Palestijnse staat, zegt hij. "Heb je ooit de Arabische Liga horen pleiten voor de tweestatenoplossing?" vraagt hij retorisch. Daar heeft men het nooit over omdat wij worden gebruikt als stormram tegen Israël. Hij voorspelt dat de Palestijnse staat er niet zal komen vanwege de corruptie bij de PA en door deze corrupte Arabische houding.
"Opmerkelijk dat je dit zegt, vijf minuten geleden hoorde ik een heel verhaal aan over de corruptie van de Israëlische ex-burgemeesters in Jeruzalem", merk ik op. Lachend merkt hij op dat er een verschil bestaat tussen de schandalen in Israël en de Palestijnse autoriteit: “bij ons krijgt de verdachte een extra streep op de schouder, een miljoen dollar wordt extra bijgeschreven op zijn bank en er volgt promotie tot burgemeester van Al Khalil (Hebron)”.
De auto is klaar, we schudden elkaar de hand. "Shabbat Shalom", roept hij nog als ik wegrijd.
