Israëls plaatsvervangend ambassadeur Wax over Gaza: ‘De echte crisis is die van de gijzelaars’
Door Redactie cvi.nl -
19 maart 2025
Wie de media volgt, kan het niet ontgaan zijn: overal het bericht dat Israël het staakt-het-vuren in Gaza schendt door aanvallen op burgers in Gaza. Maar wat is eigenlijk het verhaal van Israël? We vroegen het plaatsvervangend ambassadeur voor Israël in Nederland Yaron Wax.
Mijnheer Wax, als eerste de vraag: kunnen we stellen dat het staakt-het-vuren – als onderdeel van fase 1 van de onderhandelingen tussen Israël en Hamas – voorbij is?
Wax: “Ja, dat is voorbij. Maar eigenlijk is dat al zeventien dagen voorbij toen de eerste fase ten einde kwam. Hamas verbrak toen de overeenkomst doordat het zich is gaan herbewapenen en voedsel aan de burgers onthoudt. Sinds gisteren heeft Israël weer militaire acties tegen Hamas ingezet, acties die gericht zijn op de infrastructuur van Hamas.”
Welke acties heeft Israël ondernomen om te voorkomen dat het staakt-het-vuren ten einde zou komen?
“We zijn de onderhandelingen aangegaan onder leiding van de special gezant van Amerika, mijnheer Witkoff. We hebben de voorstellen van de VS bekeken, én geaccepteerd, ook al was dat niet helemaal wat wij zouden wensen. Het voorstel hield onder meer in dat het staakt-het-vuren zou worden verlengd met vijftig dagen en een aantal gijzelaars – zowel levenden als doden – zouden worden overgedragen aan Israël. Wij stemden in, maar Hamas was niet te bewegen tot een akkoord. Hamas wil geen gijzelaars vrijlaten en is zijn macht in de Gazastrook aan het herbouwen. Uiteindelijk hebben wij moeten besluiten de onderhandelingen te beëindigen.”
Inmiddels horen we berichten over nood in Gaza, dat er tekorten zijn om goede zorg te verlenen. Wat is volgens u de stand van zaken in Gaza – zover dat te duiden is?
“Dat de situatie moeilijk is, weten we heel goed. Mensen lijden, zowel in Israël als in Gaza. Daarom hebben we ook 25.000 trucks met voedsel en hulpgoederen toegelaten tot Gaza de afgelopen tijd. Dat is echt heel erg veel. We houden de situatie in Gaza in de gaten. Maar de stelling dat er een humanitaire crisis is bijvoorbeeld, berust niet feiten. Wat wel feit is, is dat Hamas hulp achterhoudt en niet geeft aan de mensen waarvoor het is bedoeld. Hamas verkoopt de goederen, en met dat geld bouwen ze hun positie weer op. De echte crisis is die van de gijzelaars. Zij zijn degene die in afschuwelijke omstandigheden verkeren, worden mishandeld en uitgehongerd. We konden allemaal de beelden van de vrijlating van de gijzelaars zien. Zij zijn degenen die lijden.”
Welke hoop is er voor de gijzelaars die nog vastzitten in Gaza?
“Nu de onderhandelingen niet tot resultaat hebben geleid, is onze hoop dat de militaire druk Hamas tot onderhandelingen beweegt en daarmee tot vrijlating van de gijzelaars.”
Wat is er nodig om het conflict met Hamas te beëindigen?
“Wat we willen is dat Hamas de wapens neerlegt, de gijzelaars vrijlaat en dat nieuw leiderschap in Gaza komt zonder Hamas. Wie tot doel heeft Joden te vermoorden, kun je niet aan de macht laten.”
Hoe kunnen de VN, VS en de EU constructief bijdragen aan oplossing van het conflict met Hamas?
“Helaas zijn de VN bevooroordeeld. Rapporten die verschijnen zijn onjuist en Hamas wordt niet veroordeeld. Sterker nog, er zijn afdelingen van de VN, zoals UNRWA, die gelieerd zijn aan Hamas. De VN hebben hun werk niet gedaan. De VS daarentegen zijn actief en effectief in hun hulp om tot een overeenkomst met Hamas te komen. Het zou mooi zijn als de EU en Nederland op gelijkende wijze bijdragen, zodat er druk op Hamas wordt gezet om de gijzelaars vrij te laten.”