Sluiten

Zoeken.

Artikelen

Activiteiten

Kennisbank

Podcasts

Projecten

Publicaties

Videos

Overig

Update over Israëls meervoudige frontenoorlog

Door Yochanan Visser - 

14 februari 2025

F250212AMA017

Een bord “stop border ahead” op de grens tussen Israël en Libanon. | Foto: Ayal Margolin, Flash90

De chaos in het Midden-Oosten lijkt alleen maar toe te nemen, met Israël nog altijd in het epicentrum van de oorlog.

Wanneer we een rondje maken langs de verschillende fronten, dan zien we dat de zaken alleen maar gecompliceerder zijn geworden de laatste paar maanden. Neem bijvoorbeeld Gaza, waar de IDF zich eerst teruggetrokken had uit verschillende gebieden in het kader van een wapenstilstandsovereenkomst maar deze week weer troepen samentrok langs de grenzen.

Dit gebeurde nadat er een nieuwe crisis uitbrak over de gijzelaars kwestie. De crisis begon nadat Hamas vorige week zaterdag drie mannelijke gijzelaars vrij liet. Op het moment dat Hamas de gijzelaars overbracht naar een podium in Gaza, werd duidelijk dat de drie het slachtoffer waren geworden van ernstige mishandeling en ondervoeding in de zestien maanden dat zij - onder onmenselijke omstandigheden- waren vastgehouden in tunnels onder Gaza.

Hun toestand was zo ernstig dat wanneer zij nog langer zouden zijn vastgehouden, zij een hartstilstand  zouden hebben gekregen. Alle drie verloren eenderde van hun lichaamsgewicht. Het zal maanden duren voordat zij gerehabiliteerd zullen zijn.

De verontwaardiging in Israël - maar ook bij de Amerikaanse regering - over deze misdaad tegen de menselijkheid was groot. Dit leidde tot een verharding in de opinie over het nut van een voortzetting van het huidige proces en een eventuele voortzetting van het bestand. Er zouden deze week onderhandelingen moeten beginnen over een tweede fase van het staakt-het-vuren maar dit is voorlopig van de baan.

In plaats daarvan bracht de IDF troepen in gereedheid om de oorlog te hervatten, nadat Hamas had aangekondigd geen verdere gijzelaars vrij te laten. De zaken kwamen verder op scherp te staan toen de Amerikaanse president Donald Trump zich opnieuw mengde in de crisis. Hij eiste dat Hamas voor twaalf uur a.s. zaterdag alle gijzelaars zou vrijlaten. Zo niet, dan zou de hel over Hamas losbreken, aldus Trump.

Premier Benjamin Netanyahu leek aanvankelijk mee te gaan in de eis aan Hamas, maar kwam later onder druk te staan van het thuisfront, dat aandrong op hervatting van de onderhandelingen over de tweede fase van het bestand onder leiding van Qatar en Egypte.

Ondertussen heerst er nog steeds verwarring over het aantal gijzelaars dat vrijgelaten zou worden. Aanvankelijk ging het om drie, maar nu wordt ook gesproken over negen. Tegelijkertijd pleiten sommige politici ervoor om zaterdag de oorlog tegen Hamas volledig te hervatten.

Egypte mobiliseert troepen langs de grens met Israël

De situatie in het zuiden van Israël verergerde verder nadat bleek dat Egypte troepen en tanks samentrok langs de grens met Israël. Dit lijkt niet direct verband te houden met de situatie aan de grens, maar eerder met Trumps inmenging. Hij dreigde deze week zowel Egypte als Jordanië de aanzienlijke financiële steun stop te zetten. Dit, nadat de regeringen van Egypte en Jordanië duidelijk maakten dat zij niet van plan waren om mee te werken aan massale immigratie van de bevolking in Gaza.

De Amerikaanse president werkt aan een plan om de bevolking van Gaza te repatriëren en wil Gaza op den duur veranderen in een soort Riviera. In Israël is ruim 80 procent van de bevolking voor het plan van Trump maar in de Arabische wereld bestaat grote tegenstand tegen het idee.

Het laatste nieuws over Gaza is dat Hamas nu wel akkoord zou willen gaan met de vrijlating van nog eens drie gijzelaars. Wat er verder zal gebeuren is afhankelijk van de toestand van deze drie gijzelaars. Indien ook zij in een erbarmelijke toestand zullen verkeren, lijkt de kans groot dat de oorlog tegen Hamas zal worden hervat.

Vragen over Israël?

Antwoorden bij de Israël Winterschool!

Hartland front

De IDF blijft doorgaan met een grote actie tegen de Palestijnse terreurgroepen in Judea en Samaria. De afgelopen paar weken is het leger vooral actief geweest in de steden Jenin en Tulkarm waarbij een groot gedeelte van Jenin is verwoest. De beelden van de situatie in Jenin lijken nu op die van Gaza.

De IDF arresteerde de afgelopen week meer dan honderd terroristen en gebruikte opnieuw onbemande vliegtuigen om doelen in het hartland te bombarderen. Ook werden er weer grote hoeveelheden wapens en munitie in beslag genomen. Daaronder waren verschillende bermbommen die in toenemende mate worden gebruikt door de terroristen.

Syrië

Terwijl de IDF zijn posities op de Syrische Golan Hoogvlakte heeft verstevigd de afgelopen tijd, komen er steeds meer berichten over een heropleving van Iran, dat met behulp van Hezbollah probeert om het verloren gegane terrein terug te winnen.

Tegelijkertijd is er sprake van toenemende aanvallen door onbekende eenheden op de troepen van HTS, de soennitische militie die nu in feite Syrië controleert. Ook zijn er berichten dat Iran de sjiitische milities in Irak opnieuw aan het inzetten is in Syrië.

In dit verband is ook vermeldenswaard dat Iran ook weer probeert om via Libanon geld en wapens naar Hezbollah te smokkelen. Op donderdag werd een Iraans vliegtuig dat op weg was naar de Rafik Hariri Luchthaven nabij Beiroet op aanwijzingen van Israël teruggestuurd naar Teheran. Daarop braken er gevechten uit tussen Hezbollah-aanhangers en het Libanese leger.

Libanon

Alhoewel het bestand in Libanon al is verlopen heeft Hezbollah geen nieuwe aanvallen gepleegd op het noorden van Israël. De IDF daarentegen voert nog altijd aanvallen uit op Hezbollah troepen die zich wagen in de buurt van de grens met Israël, en gaat door met de vernietiging van de militaire infrastructuur van de terreurgroep.

Israël heeft nu duidelijk gemaakt dat de IDF op vijf strategische posities in zuid Libanon zal blijven. De nieuwe Libanese regering is hier fel op tegen maar heeft niet de middelen om op te treden tegen de IDF troepen.

Op vrijdagmorgen voerde de Israëlische luchtmacht opnieuw luchtaanvallen uit op Hezbollah posities boven de Litani rivier. Dit volgde op eerdere aanvallen in de buurt van de Bekaa Vallei deze week. De IDF heeft nu als voorzorg tanks en andere gepantserde voertuig gestationeerd langs de grens met Libanon.

visser-2

De auteur

Yochanan Visser

Yochanan Visser maakte vanuit Nederland alija naar Israël waar hij Missing Peace oprichtte, een onderzoeksjournalistiekbureau om de werkelijkheid achter de eenzijdige berichtgeving over Israël bloot te leggen. Zijn grondige research...

Doneren
Abonneren
Agenda