Sluiten

Zoeken.

Artikelen

Activiteiten

Kennisbank

Podcasts

Projecten

Publicaties

Videos

Overig

Actueel

Israël in oorlog

Terug naar overzicht

Ex-gegijzelde Eli Sharabi: “Hamas eet als koningen, terwijl de gijzelaars verhongeren”

Door JNS - 

21 maart 2025

F250320LA34_pr

Voormalige gijzelaar Eli Sharabi spreekt op het hoofdkantoor van de Verenigde Naties in New York City, 20 maart 2025. Foto door Liri Agami/Flash90.

"De Verenigde Naties kunnen de getuigenis van een gijzelingsoverlevende, die met eigen ogen zag hoe Hamas profiteerde van humanitaire hulp van de VN, niet betwisten," verklaarde Danny Danon, de Israëlische gezant bij de VN. Eli Sharabi, 53, een voormalige gegijzelde die door Hamas in Gaza werd vastgehouden, vertelde donderdag aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties dat de terreurgroep hulpgoederen van het VN-agentschap voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) misbruikt voor eigen gewin.

“Ik zag Hamas-terroristen dozen met het VN- en UNRWA-logo erop de tunnels in dragen,” verklaarde Sharabi voor de internationale instantie. “Tientallen en tientallen dozen, betaald door uw regering, voedden terroristen die mij martelden en mijn familie vermoordden. Ze aten meerdere maaltijden per dag van de VN-hulp voor onze ogen, terwijl wij niets kregen,” getuigde hij. “Wanneer u spreekt over humanitaire hulp, onthoud dit: Hamas eet als koningen terwijl gijzelaars verhongeren.”

Volgens Sharabi werden gijzelaars in gevangenschap op gruwelijke wijze mishandeld door Hamas. “Ik ben teruggekomen uit de hel,” zei hij. “Ik ben teruggekeerd om mijn verhaal te vertellen. 491 dagen lang werd ik ondergronds vastgehouden in de terreurtunnels van Hamas, geketend, uitgehongerd, geslagen en vernederd. De kettingen waarin ze mij vasthielden sneden vanaf het moment dat ik binnenkwam in mijn huid tot het moment dat ik werd vrijgelaten,” vertelde hij de Veiligheidsraad. “Ik werd slechter behandeld dan een dier. Ik moest smeken om eten, smeken om naar het toilet te mogen. Smeken werd mijn bestaan."

Smeken werd mijn bestaan

Sharabi verloor meer dan 30 kilo in gevangenschap in Gaza en woog bij zijn vrijlating op 8 februari slechts 44 kilo. Zijn vrouw, Lianne, en hun dochters, Yahel en Noiya, werden vermoord in Kibboets Be’eri tijdens de door Hamas geleide terroristische aanslagen in het zuiden van Israël op 7 oktober 2023. Danny Danon, de Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, bekritiseerde de internationale organisatie vanwege het feit dat zij de misbruiken van internationale hulp door de Gazaanse terreurgroep mogelijk maakt.

Stilte van de wereld
“De wreedheid komt niet alleen van Hamas,” zei hij tegen de Veiligheidsraad. “Het is ook de stilte van de wereld. Sinds 7 oktober zijn hier 77 resoluties aangenomen. Toch heeft u niet één resolutie aangenomen die Hamas veroordeelt. Al 530 dagen negeert u de gijzelaars en spreekt u over Gaza zonder de misdaden van Hamas te benoemen,” zei hij. “U debatteert over humanitaire hulp zonder de humanitaire catastrofe te erkennen die Hamas opzettelijk aan de gijzelaars oplegt.”

Danon benadrukte dat de Veiligheidsraad de getuigenis van een gijzelingsoverlevende niet kan betwisten. “Niemand kan de verklaring van een gijzelingsslachtoffer in twijfel trekken, die met eigen ogen zag hoe Hamas profiteerde van VN-hulpgoederen. U kunt niet langer wegkijken,” zei hij. “UNRWA ondersteunt Hamas’ moorddadige terreurapparaat, dat onze gijzelaars uithongert en de humanitaire ramp in Gaza in stand houdt.” Dorothy Shea, waarnemend Amerikaans vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, verklaarde tijdens de Veiligheidsraadvergadering dat de regering-Trump de druk op Hamas zal blijven opvoeren om de resterende 59 gijzelaars in Gaza vrij te laten. “Het is belangrijk dat de raad direct hoort van gijzelaars die door Hamas werden vastgehouden,” zei ze. “Zij zijn getuigen en overlevenden, en hun verklaringen vormen bewijs van de barbaarsheid van Hamas.”


Anonieme auteur man

De auteur

JNS

Doneren
Abonneren
Agenda